جلسه شورای سیاستگذاری کنگره

با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ اولین جلسه شورای سیاستگذاری کنگره علمی آیت الله نجفی همدانی برگزار شد

 

اولین جلسه شورای سیاستگذاری کنگره علمی آیت الله نجفی همدانی عصر امروز با حضور سیدرضا صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و اعضای این شوار برگزار شد.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد  اسلامی، سیدرضا صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این نشست گفت: برجسته سازی و معرفی مفاخر ملی و دینی برای بازسازی هویت جامعه یکی از اهداف اساسی است که به دنبال آن هستیم.

وی با اشاره به برخی مفاخر استان همدان ادامه داد: این استان دارای چهره های وارسته بسیاری است که آیت الله نجفی همدانی نیز در شمار همین چهره ها است.

صالحی امیری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به وظایف  انجمن آثار و مفاخر فرهنگی افزود: توجه سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی به مفاخر و مشاهیر کشورمان به ویژه مفاخر معاصر ضروری است و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز با توجه به وظایف خود در حوزه های فرهنگی و دینی در بخش های مختلف خود از جمله انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، سازمان اوقاف و معاونت قرآن و عترت باید در معرفی و تجلیل از بزرگان اهتمام داشته باشد.

وی همچنین گفت: از ظرفیت های موجود فرهنگی و هنری نیز می توان در معرفی بزرگان دینی و فرهنگی کشور بهره کافی برد.

در ابتدای این نشست سیدمحمد کاظم حجازی مدیر عامل موسسه آیت الله مدنی گزارشی درباره روند شکل گیری بزرگداشت آین الله نجفی همدانی ارائه داد.

وی گفت: دارالمومنین همدان با وجود سرمایه های معنوی بزرگی مانند آقا نجفی، غنای خود را به اثبات رسانده است. همراهی مرحوم آقا نجفی با انقلاب و امام (ره) در و دوران دفاع مقدس که مسجد ایشان مامن و محفل رزمندگان بود، در کنار شان علمی ایشان بسیار حائز اهمیت است.

در بخش دیگری از این نشست، آیت الله محمدی امام جمعه استان همدان با اشاره به زندگینامه آیت الله نجفی همدانی، افزود: سیره زندگی آن مرحوم برای عموم مردم و علاقه مندان به ایشان جذاب است.

در ادامه نیکبخت استاندار استان همدان نیز گفت: تجلیل و و معرفی بزرگان همدان از جمله موضوعات مورد توجه ما است که از آن جمله می توان به بزرگداشت بوعلی سینا، سیدجمال الدین اسد آبادی، سیدعلی همدانی و امسال نیز بزرگداشت باباطاهر همدانی اشاره کرد.

وی افزود: استان همدان آمادگی کامل در بزرگداشت مشاهیر و مفاخر دینی و فرهنگی و علمی را دارد.

در بخش دیگری از این نشست آیت الله موسوی اصفهانی رییس حوزه علمیه همدان نیز با اشاره به شخصیت آیت الله نجفی همدانی گفت: یکی از کمبودهایی که در سطح حوزه های علمیه وجود دارد، حضور شخصیت های معنوی، انقلابی و علمی مانند ایشان است.

وی افزود: افرادی مانند آیت الله نجفی همدانی در حوزه علمیه نجف تربیت می شدند و در شهرهای مختلف منشاء خیر و برکت بودند.

در ادامه آقا محمدی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: بزرگداشت آیت الله نجفی همدانی در شناخت ظرفیت های موجود و بازشناسی آن ها بسیار موثر است.

به گزارش کمیته اطلاع رسانی و روابط عمومی کنگره علمی آقا نجفی همدانی(ره)، پنج کمیته علمی، تبلیغات و فرهنگی، پشتیبانی و تشریفات، اطلاع رسانی و روابط عمومی و کمیته برنامه های جانبی با تشکیل جلسات مستمر از مدت ها پیش فعالیت خود را در راستای برگزاری هر چه باشکوه تر کنگره علمی آقا نجفی همدانی(ره) آغاز کرده اند.

مرحوم آیت الله سید محمد حسینی همدانی نجفی در سال ١٣٢٢ قمری در خانواده علم و تقوی در شهر نجف اشرف متولد شد.

با پیروزی انقلاب اسلامی وی از علمایی بود که با همراهی انقلاب و جمهوری اسلامی خود را تابع حضرت امام (ره) می دانست.

وی در هفتم مهر ماه ١٣٧٥ در همدان وفات یافت و پیکرش بنا به وصیت خویش به مشهد مقدس منتقل شد و در دارالزهد حرم مطهر رضوی در جوار امام رضا (ع) به خاک سپرده شد.

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

Go to top